Preskočiť na hlavný obsah

Tvoja selfie s kultúrnym dedičstvom

Na začiatok školského roku si knižnica pre svojich čitateľov pripravila fotografickú súťaž, ktorej cieľom je spoznávať kultúrne dedičstvo Žiliny a okolia. Aktivitu sme pripravili v rámci Dní európskehokultúrneho dedičstva 2017 na Slovensku  a bude prebiehať od 1. do 30. septembra.

Podstatou hry je navštíviť čo najviac z jedenástich pamiatok, ktoré sme pre vás vybrali. Aby boli fotky vždy iné a zaujímavé, vyzývame vás, aby ste si s pamiatkou urobili selfie (fotku na ktorej budete vy a pamiatka) alebo takzvanú knižnú selfie (fotku na ktorej bude kniha a pamiatka).

Fotku nám vyzdieľajte na sociálnych sieťach (Facebook, Instagram alebo Twitter) s dvoma hashtagmi: #kniznicazilina a #EHDs. Vaše najlepšie fotky prezdieľame aj na našich sociálnych stránkach. Každá fotka postupuje do lotérie v ktorej 2. októbra vyžrebujeme víťaza. Víťaz dostane vecnú cenu, zápisné do knižnice zadarmo a balíček reklamných predmetov.
Navštívte teda jedno z nasledujúcich miest a urobte si selfie s kultúrnym dedičstvom.

Mariánske námestie, meštianske domy v historickom centre Žiliny (mapa)
Stred mesta bol v roku 1987 zákonom Slovenskej národnej rady vyhlásený za Mestskú pamiatkovú rezerváciu. Mariánske námestie je typické svojimi domami, ktoré majú poschodie vysunuté  na arkádach a pod nimi vznikli priestory podlubia, ľudovo nazývané „laubne“.

Radnica mesta Žilina na Mariánskom námestí (mapa)
Radnica mesta Žilina je reprezentatívnym sídlom primátora, konajú sa v nej zasadnutia mestského zastupiteľstva a rôznych kultúrno-spoločenské podujatia, výstavy, oceňovania významných obyvateľov Žiliny, sobáše a pod. Na bočnej strane stavby sa nachádza pamätná tabuľa vydania Privilegia pro Slavis – významného historického dokumentu. Na radnici od roku 1994 pribudla aj zvonkohra.

Rosenfeldov palác sa nachádza sa v historickom centre Žiliny, neďaleko hlavných námestí, oproti Neologickej synagóge (mapa)
Palác bol postavený v roku 1907 ako súkromná obytná rezidencia Ignáca Rosenfelda a sídlo banky. Bola postavená v secesnom štýle, je považovaná za najkrajšiu budovu v meste. Priestor ponúka pravidelné výstavy, diskusie, workshopy pre deti, prehliadky paláca a mnoho ďalších kultúrnych aktivít. V Rosenfeldovom paláci sídli Knihárska dielňa LidyMlichovej.

KatedrálaNajsvätejšej Trojice, nad Námestím Andreja Hlinku, na ulici Horný val, oproti obchodnému centru Mirage (mapa)
Je najvýznamnejším a najstarším objektom v meste. V roku 2000 bolo pod farským kostolom odhalené súsošie svätých Cyrila a Metoda od sochára Ladislava Beráka. S veľkou pravdepodobnosťou v blízkosti a na mieste dnešného kostola stál od 13. storočia Žilinský hrad. Kaplnku sv. Jána Nepomuckého na západnej strane kostola pristavili v roku 1762. Samostatne stojacou zvonicou tohto kostola, ktorá pripomína známe talianske mestské zvonice je tzv. Burianova veža, ktorá je vysoká 46 metrov. Burianova veža slúžila ako zvonica a bola zároveň aj pozorovateľňou, ako ochrana pred požiarmi a príchodom nepriateľov. V súčasnosti je Burianova veža sprístupnená pre verejnosť prostredníctvom prehliadok, ktoré organizuje Turistická informačná kancelária Žilina. Pohľad na obe veže z Námestia Andreja Hlinku je pre Žilinu najtypickejší, je to symbol Žiliny. Veľmi často sa objavuje na pohľadniciach, na rôznych publikáciách i na poštovej známke, ktorá vyšla v roku 1997.

Dom umenia Fatra, nedaľeko Starého trhoviska (mapa)
Secesná budova, ktorú postavili pôvodne ako kino a divadlo s názvom Grand Bio Universum (Veľký univerzálny biograf). 3. 1. 1922 sa tu konala celoštátna premiéra prvého slovenského hraného filmu Jánošík; ktorý nakrútila americko-slovenská spoločnosť TATRA – film corp. z Chicaga. Kde sa dom nachádza? Je dominantou ulice Jozefa Vuruma. Dnes nesie názov Dom umenia Fatra a konajú sa tu koncerty Štátneho komorného orchestra. Zbor Žilincov osadil v roku 1997 na priečelí budovy dve pamätné tabule, ktoré pripomínajú premiéru filmu Jánošík a vznik Štátneho komorného orchestra.

Neologická synagóga, bývalé kino Centrum (mapa)
patrí k najkrajším a z hľadiska architektúry najdôležitejším židovským stavbám na Slovensku. Stavba stojí na mieste pôvodnej synagógy z roku 1881. Modernú budovu s kupolou projektoval svetoznámy nemecký architekt Peter Behrens. Postavili si ju židovský obyvatelia v 30. rokoch minulého storočia. Kde sa dom nachádza? Na Hurbanovej ulici. V blízkosti je pošta a oproti cez cestu Rosenfeldov palác. Od roku 2012 realizuje rekonštrukciu interiéru Neologickej synagógy občianske združenie Truc sphérique. Synagóga sa mení na kultúrne centrum, kde sa už teraz organizujú rôzne podujatia, napr. výstavy, koncerty a pod.

Kostol sv. Štefana Kráľa, na Dolných Rudinách (mapa)
Je najstaršou stavebnou pamiatkou na území mesta. Jeho história sa začína v 13. storočí. Kostol je ohradený kamenným múrom so vstupnou bránou.  Pravdepodobne v 16. storočí postavili pri kostole aj otvorenú kaplnku, ktorá tu stojí dodnes.

Budatínsky hrad, neďaleko mesta Žilina, na druhej strane Váhu v Budatíne. (mapa)
Správcom hradu je Považské múzeum v Žiline. V súčasnosti sa rekonštruuje. Typická je okrúhla, štvorposchodová veža, ktorá je už sprístupnená pre návštevníkov. Krásne prechádzky ponúka aj anglický park pri hrade, ktorý leží pri sútoku riek Váh a Kysuca.

Kostol sv. Juraja, Trnové (mapa)
Je rímskokatolícky drevený kostol v žilinskej mestskej časti Trnové. Stojí na severozápadnom okraji obce, kde uprostred cintorína tvorí s okolitou prírodou veľmi krásny harmonický celok. Dispozične predstavuje kostol jednolodie so svätyňou a pristavenou vežou.

Hrad Strečno, nad dedinkou Strečno (mapa)
zrekonštruovaná zrúcanina, minulosti najbezpečnejšia pevnosť Považia Kde sa hrad nachádza?  Hrad sa nachádza 11 km od mesta Žilina po ceste E 50 (smer Martin) na 103 m vysokom brale nad riekou Váh.  Hrad bol aj domovom veľmi významnej osobnosti v slovenských dejinách, ŽofieBosniakovej. V priestoroch hradu sa nachádzajú expozície Považského múzea v Žiline. Vystavené exponáty prezentujú archeologické nálezy z okolia Žiliny, a taktiež celkovú históriu hradu.

Lietavský hrad, prístup je možný z Lietavy alebo Lietavskej Svinnej-Babkova (mapa)
Svojou rozlohou patrí medzi najväčšie hrady na Slovensku. Kde sa hrad nachádza? Zrúcanina hradu Lietava leží nad obcou Lietava, asi 10 km južne od Žiliny. Pekne ho je vidieť na kopci zo sídliska Solinky. Od roku 2003 vykonáva práce na záchrane hradu Združenie na záchranu Lietavského hradu. Narodil sa tu aj niekdajší miestokráľ pre Slovensko palatín Juraj Turzo.

Kompletné pravidlá nájdete tu.

Tešíme sa na vaše príspevky.

Komentáre

Obľúbené príspevky z tohto blogu

Čitateľský challenge! ☺ alebo aj Čitateľská výzva!

Knižnica, v spolupráci s legendárnym knihomoľom - červíkom Pojinkom, si pre Vás prichystala supišnú akcošku! Trvá do konca augusta, pričom zlosovanie prebehne v septembri. A ak sa na vás usmeje šťastie, čaká Vás výhra. Perfišná a hodnotná knižka, ako inak!
Bližšie informácie dostanete na detskom úseku, priamo v knižnici. Tam nájdete aj prihlášky. Prezradím iba to, že stačí ku vybraným žánrom, ako je napríklad dobrodružná literatúra či sci-fi, uviesť názvy Vašich obľúbených titulov. A nezabudnite, nič za to nedáte, stačí sa len opýtať ☺. Ale pre každý prípad, tu je oficiálny text z letáčika/prihlášky:
Čitateľské leto Leto bez knihy je ako leto bez slnka ☺ Prázdniny už klopú na dvere. Ako ich strávite? Vonku je krásne a preto sa neskrývajte pred slnkom ako netopiere! Úplne by ste vybledli a boli chorľaví a neduživí ☺ Nezabudnite, že podľa najnovších výskumov je vitamín D účinnejšia ochrana proti upírom než cesnak ☺ Ale rozmýšľali ste nad tým, že niekedy bude aj pršať? Čo v takom prípade? Mi…

Ako sa takmer 50-tnička rozhodla čítať 50 odtieňov šedej v origináli

No, bolo to tak...50 odtieňov vtedy všade letelo a mne sa to nechcelo čítať. Nieže by som už nepotrebovala vedieť viac...no, ale predsa len, požičajte si 50 odtieňov šedej a vyzerajte pri tom seriózne!  A vtedy sa mi pri pulte dostala pod ruku táto kniha a pocítila som výzvu! Teda, aby bolo jasné – nie „obsahovú“ výzvu, ale proste výzvu angličtinára vo mne. Ja som totiž dieťa socializmu, ktoré sa celé roky borilo s ruštinou a 4 roky sa učilo hovoriť Bonjour.  Angličtina dlho predlho končila u mňa pri slovách I love you, ktoré sa ozývalo z väčšiny pesničiek. Až som si uvedomila, že iné slovo – globalizácia – si angličtinu privlastnilo a budem musieť na sebe zapracovať.  Takže – prišlo niekoľko rokov v jazykovej škole, I love you sa rozšírilo o ďalšie stovky slovíčok a keďže robím v knižnici, naše Britské centrum mi začalo pomáhať s angličtinou pomerne zábavne; vo fonde má totiž veľké množstvo prerozprávaných románov. Prečítala som si Janu Eyrovú, Doktora Živaga, napínavé detektívky, My …

Leto s Alexandrom – Silvia Demovičová

Také iné zaľúbené leto...
Ach, ako len mám rád knihy pre mládež! Je ich veľa a nie všetky sú kvalitné, ale dobrá kniha pre mládež je... no jednoducho dobrá! Dospeláci nech sa pitvajú v zamotaných vzťahoch a psychologických analýzach, ale klasický dobrodružný príbeh, to je už niečo celkom iné. No počkajte, dnes nebudeme unikať pred vlkmi v aljašskej divočine. Je to fantastika? Ani tá nie, hoci je to jeden z najobľúbenejších žánrov. Tak teda čo je to, pýtate sa. Starý dobrý ľúbostný príbeh! Celkom nečakané, že? Nuž, hoci nie som tá správna cieľová skupina a väčšinou si svoju potrebu po kráse kompenzujem zbierkami básní, občas spravím výnimku. A teraz som skutočne rád, že som ju spravil.
Po rozpade manželstva svojich rodičov sa šestnásťročná Táňa presťahuje spolu s mamou na dedinu. Začína leto a rozmaznané dievča z veľkého mesta sa zrazu ocitne v neznámom prostredí. Musí si začať vážiť skromný život, postarať sa o svoju chorú starú mamu, naučiť sa pracovať vlastnými rukami, odhaliť rodin…